AMD FX-8350’de 8,1 GHz’e Çıkılan Overclock İşlemi

 AMD FX-8350’de 8,1 GHz’e Çıkılan Overclock İşlemi

Overclock uzmanlarının oldukça meraklı bir topluluk olduğunu ve kaideleri zorlamayı sevdiklerini biliyoruz. Kendilerine verilen donanım yahut platformu zorlayabildikleri kadar yüksek performansta kullanmaya çalışan bu şahısların değişik usulleri var.

Öte yandan bu kimseler yöntemlerinin kullanışlı olmasına ya da herkes tarafından tekrar edilebilecek formda yapılmasına hiç kıymet vermiyor. Son örnek de adeta bu durumun bir kanıtı niteliğinde.

Eski işlemciden yüksek performans:

Alman mekatronik mühendisi Roman ‘der8auer’ Hartung, yakın devirde eski işlemcilerden biri olan AMD FX-8350’nin daha yeni tansiyon denetimcileri ve anakartlarla nasıl bir performans göstereceğini merak etti. Denemede kullanılan işlemci, Hartung’un kendi koleksiyonunda mekan alan bir kesimdi.

Bahsi geçen işlemci, hâlihazırda overclock için yüksek bir potansiyele sahip olmasıyla biliniyordu. Bu çeşit işlemciler, overclock mütehassısları arasında epeyce tanınan oluyor. Alman mühendis, bu denemesinde ASUS 970 Pro Oyuncu/Aura anakartı, Corsair Vengeance 2.666 MHz DDR3 RAM ve Elmore EVC2 PCB kullandı. Hartung,Güç kaynağının tansiyonunu de kendisi ayarladı.

Sıkıntılar çıksa da performans göz kamaştırdı:

Hartung’un denemesi aslında biraz şiddetli başladı. İşlemci stok soğutucuya sahip olduğu için bu soğutucunun çıkarılması gerekiyordu. Bu da kimi pinlerin yamulmasına neden oldu. Daha sonra bu pinler bir tornavidayla düzeltildi. Sorunun çözüldüğünden ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olduktan sonra Hartung, anakartı ve likit nitrojen soğutucusunu sisteme bağladı. Sonuç olarak bu değişik işlemci, tek çekirdekte 8,127 GHz sürate kadar ulaşmayı başardı. Bu esnada işlemcinin sıcaklığı -180 aşamaya kadar düşürüldü.

Bu sürat bir yerküre rekoru olmadı ama işlemcinin yaşını düşündüğümüzde bunun epeyce etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. İşlemci 2012 yılında piyasaya çıkmıştı. Bu denemeyi aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın