Alveoler Mikrolitiazis, Dünyada En Çok Türkiye’de Görülüyor

 Alveoler Mikrolitiazis, Dünyada En Çok Türkiye’de Görülüyor

Tıp literatüründe Alveoler Mikrolitiazis olarak bilinen rahatsızlık, akciğerlerdeki hava keselerinin içinde kalsiyum ve fosfordan oluşan küçük taşların birikmesine neden oluyor. Bu taşların çapı 1 milimetreden küçük ancak akciğerlere dolan bu küçük binlerce ‘çakıl taşının’ tam olarak neden oluştuğu hala gizemini koruyor.

Araştırmalar, 30-40 yaşlarındaki kişilerin bu illete yakalanma oranının yüksek olduğunu gösteriyor ancak hastalarda çoğunlukla şikayet olmadığı için, Alveoler Mikrolitiazis olarak bilinen bu akciğer marazının daha erken yaşlarda da kendini gösterebileceği belirtiliyor.

Alveoler Mikrolitiazis nedir?

Bu marazı enteresan kılan şeylerden birisi de, yerkürede bildirilen vakaların neredeyse yarısının Türkiye’de olması. Türk Toraks Derneği’ne göre Alveoler Mikrolitiazis’in en açık belirtileri öksürük ve nefes darlığı. Bazen küçük kanamalara ve göğüs ağrısına da neden olabilen bu sinsi hastalık, çok yavaş ilerliyor. Bu nedenle hastalar, 30’lu yaşlara geldiklerinde teneffüs yetmezliği ve kalp yetmezliği meseleleriyle savaş etmek zorunda kalıyor.

Dernek, marazın akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü olduğu için teşhisin çok kolay bir formda koyulabileceğine dikkat çekiyor. Günümüzde illetin kesin bir tedavisinin olmadığını belirten Türk Toraks Derneği, yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığının belirlendiğini tabir ediyor. Son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçların umut verici olduğunu belirten dernek, nadiren de olsa kimi durumlarda akciğer naklinin gerekebileceğine dikkat çekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek