Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Joaquin Phoenix’in

 Altın Küre’de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Joaquin Phoenix’in

Bu yıl 77’ncisi düzenlenen Altın Küre Mükafatları, her yıl olduğu üzere Hollywood’un yıldız isimlerine konut sahipliği yaptı. Sunuculuğunu ünlü komedyen Ricky Gervais’in yaptığı merasime damga vuran sinemalardan biri de Joker oldu. DC Comics prodüksiyonu, En Uygun Erkek Oyuncu, En Uygun Direktör, En Güzel Müzik ve En Güzel Sinema olmak üzere dört Altın Küre mükafatı için aday gösterildi.

Todd Phillips imzalı sinemada canlandırdığı Arthur Fleck -nam-ı öbür Joker- karakteri ile son yılların en güzel oyunculuk performanslarından birine imza atan Amerikalı aktör Joaquin Phoenix, En Düzgün Erkek Oyuncu mükafatına layık görüldü. Phillips ise beklendiği üzere En Âlâ Direktör armağanını kazandı.

DC Comics’in en meşhur karakterlerinden biri olan Joker’in hayatına ışık tutan sinema, yerküre çapında 1,06 milyar dolar gişe hasılatı elde etmişti. Tarihte 1 milyar dolar barajın aşan birinci R-Rated sineması olmasının yanında, tüm devirlerin en karlı çizgi roman uyarlaması olan Joker, tüm bunları sırf 70 milyon dolar üzere hayli mütevazı bir bütçe ile başardı.

Rol için tam 52 kilo veren Phoenix, DC’nin ikonik berbatı Joker ile Altın Küre alan 2. aktör oldu. Heath Ledger, 2009 yılında hayatını kaybetmeden kısa bir müddet evvel Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin 2. sineması The Dark Knight’taki fevkalâde performansıyla hem Altın Küre’de hem de Oscar’da En Yeterli Erkek Oyuncu mükafatına layık görülmüştü.

Phoenix, Joker’in ikonikleşen kahkahasını yaratmak için aylarca çalıştığını söylemişti:

Phoenix, Altın Küre’de mükafata uzanırken, Christian Bale (Ford v Ferrari), Antonio Banderas (Pain and Glory), Adam Driver (Marriage Story) ve Jonathan Pryce (The Two Popes) üzere büyük isimleri artta bıraktı. Amerikalı aktör için sıradaki adımın Oscar olup olmayacağını ise 10 Şubat gecesi düzenlenecek 92. Akademi Armağanları’nde göreceğiz.

Hala izlemeyenler için; Joker’in fragmanını da şuraya bırakalım:

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek