Adalet Bakanı, Wikipedia’nın Ne Zaman Açılacağını Açıkladı

 Adalet Bakanı, Wikipedia’nın Ne Zaman Açılacağını Açıkladı

Yaklaşık iki hafta evvel bir içtima gerçekleştiren Anayasa Duruşması Umumi Konseyi, Wikipedia’ya Türkiye’de erişim kösteği getirilmesinin “ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine” karar vermişti. Anayasa duruşmasının bu kararı ile birlikte 2017 yılından bu yana Türkiye’den legal yollarla erişilemeyen Wikipedia’nın Türkiye’ye dönüşü için kapı açılmış oldu.

Anayasa Duruşması, husus ile ilgili olarak Wikipedia lehine bir karar vermiş olsa da aradan geçen süreçte Wikipedia’ya erişim açılmadı. İnternet kullanıcıları, Türkiye’nin Wikipedia’ya tekrar erişim sağlayacağı günü iple çekerken bahis ile ilgili bir açıklama Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Bakan Gül yaptığı açıklamalarla Wikipedia’ya erişimin ne hengam açılacağını da belirtmiş oldu.

Vikipedi, AYM’nin gerekçeli kararından sonra açılacak

“Yargı hiçbir bölgeden ve hiçbir kimseden buyruk almaz. Yargının buyruk alacağı tek mekan; Anayasa ve kanunlardır.” diyen Bakan Gül, “Yargı, hiçbir ideolojinin, şu ya da bu kümenin değil, yalnızca hukukun buyruğu altındadır. Bu anlayışa ters her türlü teşebbüsün önünde olacağımız da bilinmelidir.” biçiminde konuştu. Lafı direkt Wikipedia’ya getiren Bakan, “Anayasa Duruşması’nın gerekçeli kararı açıklanınca Wikipedia açılacaktır.” diyerek müjdeyi vermiş oldu.

Bu açıklamayla birlikte gözler, Anayasa Mahkemesi’nin açıklayacağı gerekçeli karara çevrilmiş oldu. Yerkürenin en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia, birkaç yıldır erişim pürüzüne takıldığı Türkiye’ye geri dönebilmek için ağır bir hukuksal süreç başlatmıştı. Her fırsatta Türkiye’ye dönmek istediklerini belirten Wikipedia yetkilileri, AYM Umum Heyet kararının açıklanmasıyla sevinçlerini toplumsal medyadan aktarmışlardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek