ABD vs İran: Hangi Ülkenin Ordusu Daha Güçlü?

 ABD vs İran: Hangi Ülkenin Ordusu Daha Güçlü?

Son vakitlerde bir anda yerküre gündemine oturan ABD-İran gerginliği hiç sürat kesmeden devam ediyor. İran’ın üst seviye generallerinden Kasım Süleymani’nin ABD’nin buyruğuyla gerçekleştirilen bir atak sonucu öldürülmesi üzerine İran, al bayrak çekerek bir çeşit intikam yemini etmişti. Birkaç gün evvel gerçekleşen bu hikayenin akabinde sabah saatlerinde İran’ın Irak üzerindeki ABD üssünü füze akınıyla vurması sonucunda bu gerginlik artık doruk noktalarına ulaştı.

Durum bu türlü olunca yerküre çapında birçok kişi de ziyadesiyle tedirgin olmuş durumda. Tarafların bundan sonraki hareketlerini kestirmek bir epey sıkıntı ve hâlâ 3. Yerküre Savaşı söylentileri uzunluk gösteriyor. Hal bu türlü olunca da birçok kişinin aklında savaşın çıkması durumunda neler olabileceği sorusu bulunuyor.

Daha çokça derine dalmadan evvel Webtekno olarak mevzuya ait konumumuzu belirtmekte yarar var. Her şeyden evvel savaş son nokta berbat bir durum olduğu üzere savaşın içerisinde bulunmayan devletler ve bireyler için bile yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Tüm bunların yanı sıra görüntüde da belirttiğimiz üzere kanalımızın niteliği gereği videomuzda ya da haberimizde bu bahsin siyasi kısmıyla ilgilenmeyeceğiz. Bu noktaları aradan çıkardığımıza nazaran birinci sorduğumuz soruya dönebiliriz.

ABD vs İran: Hangi devlet daha güçlü?

Olası bir savaş durumunda sınırlı ögeler büyük değer arz eder. Bunların başında askeri gücünüz, silah gücünüz ve sahip olduğunuz silah teknolojileri mekan alır. Biz de sizler için kısaca bu bahislere değindik. Vereceğimiz tüm pahaların yaklaşık olduğunu ve kesin bir bedel olmadığını belirtmekte de yarar var.

Öncelikli olarak insan gücüne değinmemiz gerekirse ABD’nin iki milyonu aşkın bir askeri gücü bulunurken İran’ın yaklaşık 900 bin askeri bulunuyor. Bu er sayısının savaş çıkması durumunda hizmet alabilecek kısmını incelediğimiz hengam ABD’de bu sayı yaklaşık 1 milyon 282 binken İran’da 523 bin olarak önümüze çıkıyor.

Askeri harcamalar ne kadar?

Tabii ki günümüzde teknoloji ziyadesiyle geliştiği için kişi üstünlüğü, sahip olunan askeri teknolojinin bir oldukça gerisinde kalmış durumda. Bu noktada iki devletin askeri harcamalarını değerlendirdiğimiz hengam kimin güçlü olduğuna dair daha net bir tablo önümüze çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri savunma meydanında yaklaşık 716 milyar dolarlık bir yatırım yaparken İran’da bu kıymet 6,4 milyar dolara kadar geriliyor. Bu pahalar ele alındığı vakit durum ABD lehine görünüyor gelgelelim her şey bu kadarla da hudutlu değil.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek