8K Oyunculuk Vaadinin Kilit Noktası: AMD SmartShift

 8K Oyunculuk Vaadinin Kilit Noktası: AMD SmartShift

AMD, CES 2020’de iştirakçiler için yaptığı açılış sonrası şirketin; PlayStation 5 ve Xbox Series X’in sunacağı 8K oyunculuk deneyiminde kilit bir noktada mahal alacağına dair birtakım fikirler ortaya çıkmaya başladı.

PlayStation 5 ve Xbox Series X oyun konsollarının, Sony ve Microsoft tarafından 8K oyunculuk deneyimi sağlayabileceğini vurgulayarak duyurulması sonrası bu şirketlerin, bu kadar yüksek çözünürlüğü yüksek fiyatlar olmadan nasıl sunacağıyla ilgili başlarda soru işareti oluşmuştu. Doğal bunun yanında konsolların boyutu da bu mevzuda ayrıyeten kıymet arz ediyor.

Kurtarıcı AMD mi?

Sony ve Microsoft’un 8K konusundaki açmazının mümkün yanıtı, AMD’nin CES 2020’deki sunumunda gelmiş olabilir. Şirket, sunum sırasında Ryzen 4000 mobil işlemcilerde mahal alacak olan SmartShift teknolojisini duyurdu.

En yalın formda SmartShift için akıllı güç dağıtım tekniği diyebiliriz. Bu teknik, oyun donanımlarının yaptığınız sürece de bağlı olarak CPU ve GPU güç tüketimini dinamik bir biçimde ayarlayabilmesini sağlıyor. Yani işlemci, CPU yoğunluklu süreçlerde CPU’nun performansını arttırmak için bu donanıma daha çokça güç sağlayacak.

Eğer ki grafik yoğunluklu bir oyun oynuyorsanız SmartShift, GPU’nun gücünü arttıracak. Böylelikle donanımın daha yüksek çözünürlük ve daha âlâ kare suratı sunmasını sağlayacak. AMD’nin yaptığı açıklamaya nazaran SmartShift teknolojisi sayesinde daha düzgün performanslar, daha yüksek güç tüketimi yapılmadan sağlanabilecek.

PlayStation 5’e mi Xbox Series X’e mi?

SmartShift teknolojisinin kullanılabilmesi için cihazların, AMD’nin CPU’sunu ve GPU’sunu kullanması gerekiyor. Hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X’te AMD’nin bu donanımları kullanılıyor.

Peki, SmartShift teknolojisi bu konsolların vaat ettikleri yüksek çözünürlükleri kullanıcılara sunabilmesini sağlayacak mı? Görünüşe bakılırsa bu ihtimal epey olası duruyor. Olağan AMD’nin Ryzen 4000 yongasındaki SmartShift teknolojisiyle olmasa bile buna emsal bir teknoloji yeni konsollarda kullanılacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek