790.000 Yıl Önce Dünya’ya Çarpan Meteorun Krateri Bulundu

 790.000 Yıl Önce Dünya’ya Çarpan Meteorun Krateri Bulundu

Yaklaşık 790.000 yıl evvel bir meteor, Yerküre’ye o denli bir kuvvetle çarptı ki, patlama sonrasında gezegenimizin yüzde 10’u erimiş kabuksal kayaçlardan oluşan camsı materyallerle kaplandı. ‘Tektit’ olarak bilinen bu erimiş karasal kaya kütleleri, Indochina’dan Şark Antarktika’ya ve Hint Okyanusu’ndan Garp Pasifik’e kadar uzanıyordu. Araştırmacılar, yüzyıldan çokça bir müddettir, tektitleri yaratan tesirin kanıtını aradılar; gelgelelim bu uğraşları her hengam sonuçsuz kaldı. Ta ki bugüne kadar.

Yapılan yeni jeokimyasal tahliller ve gibisi yeraltı çalışmaları, meteorun oluşturduğu kraterin Güney Laos’taki Bolaven Platosu‘nda yattığını, yaklaşık 5.000 kilometrekarelik bir soğumuş volkanik lav meydanı altındagizlendiğini gösterdi.

Teksas Üniversitesi Jackson Yerküre Tarihi Müzesi’ne göre bir meteor Yerküre’ye çarptığında, çarpışma meydanındaki karasal kayalar, ağır ısıdan sıvılaşabilir ve daha sonra camsı tektitlere dönüşebilir. Bilim kişileri, yepyeni kraterin aşınmasına yahut gizlenmesine karşın, mahallini bulmak için tektitlerin yoğunluğuna ve konumlarına bakabiliyorlar.

Kraterin bulunduğu nahiye:

Araştırmacılar, 400’den çokça konumda yerçekimi taramaları yaparak Bolaven Platosu’nda volkanik ortamın altına baktı. Ortaya çıkan yerçekimi haritası, volkanik kayaçlardan daha az ağır bir yeraltı ortamının varlığına işaret etti.

Çalışmaya nazaran, 100 metre kalınlığında, yaklaşık 13 km genişliğinde ve 11 km uzunluğunda eliptik bir krater keşfedildi. Bu da, 51.000 ve 790.000 yaşları arasında olduğu iddia edilen kraterin hakikaten de alanın altında gömülü olduğunu gösteriyor. Bulgular, 30 Aralık’ta Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri mecmuasında yayımlandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek