3500 TL’Den Pahalı Telefonlarda Taksit Sınırı Düşürülüyor

 3500 TL’Den Pahalı Telefonlarda Taksit Sınırı Düşürülüyor

Türkiye, birkaç yıl önce akıllı telefonlarda taksit tatbikini kaldırdı. Yani vatandaşlar, rastgele bir telefonu satın almak istedikleri takdirde ya nakit ödeme yapmak durumunda kalıyorlar ya da kredi kartları üzerinden tek çekim yapabiliyorlardı.

Ayrıca birtakım teknoloji perakendecileri, çeşitli bankalarla anlaşıyor ve tüketicilere kredi veriyordu. Gelgelelim vakit içinde alınan bir kararla bu durum değişmiş, kredi vadelerine de çeşitli sınırlamalar getirilmişti.

2018 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan bir kararla bedeli 3.500 TL’ye kadar olan akıllı telefonların satın alınmasında kullanılan kredilerin vadesinin 12 ay, bedeli 3.500 TL’nin üzerinde olan akıllı telefonlarda kullanılan kredilerin vadesinin 6 ay ile sonlandırılmasına karar verilmişti. Sonraki süreçte 3.500 TL’nin üzerindeki telefonların vadesinin de 12 ay olacağı söylendi lakin sonradan bu durumdan vazgeçildi.

Şimdiyse vatandaşların, akıllı telefon satın almaları biraz daha zorlaşacak üzere görünüyor. Zira BDDK, yeni bir uygulamayı hayata koymaya hazırlanıyor. “Bankaların Kredi Süreçlerine Ait Yönetmelik” taslağında konum alan bir söz, akıllı telefon almak için çekilen kredilerin vade hududunun düşürüleceğini gösteriyor. Buna nazaran 3.500 TL’ye kadar olan akıllı telefonlar için uygulanan sınır devam edecek olsa da 3.500 TL üzerindeki akıllı telefonların kredi vade sınırı düşecek.

İlgili yönetmelikte nokta alan tabire göre bedeli 3.500 TL ve üzeri olan akıllı telefonlar için kredi çekilmek istendiğinde, bugüne dek 6 ay olan vade haddi düşürülecek ve 3 aya indirilecek. Yani vatandaşlar, bilhassa amiral gemisi sınıfında bir akıllı telefon almak istediklerinde, en çokça 3 ay taksit yaptırabilecekler.

Yeni düzenlemenin hayatımıza ne hengam gireceği şu an için bilinmiyor. Fakat görünen o ki BDDK, yönetmeliğe eklediği ibareyi kısa bir müddet içerisinde hayatımıza sokacak ve sonunda yeni pratiğe geçiş yapılmış olacak. Yeni had ile birlikte vatandaşlar, bedeli 3.500 TL üzeri olan telefonlar için aylık minimum 1.167 TL ödeme yapmak durumunda kalacaklar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek