2600 Yıl Önce Gömülen İnsan Beyni Sapasağlam Halde Bulundu

 2600 Yıl Önce Gömülen İnsan Beyni Sapasağlam Halde Bulundu

Yakın devirde elde edilen bulgu, bilim kişilerini hayrete düşürdü. İngiltere’de bulunan ve gömüldüğü günden beri sağlamlığından neredeyse hiçbir şey kaybetmemiş olan bir insan dimağı araştırmacıları kara kara düşündürdü.

Yıllara, velev asırlara meydan okuyan insan dimağı, araştırmacıların elde ettiği ilmî donelere nazaran 2600 yıl evvel bugünkü İngiltere’nin York kenti sonları içerisinde gömüldüğü belirtildi. Dimağın sahibinin kafatası 2008’de bulunup incelenmeye başlandı ve olağanda mevtten sonra süratle çürümesi gereken dimağın neredeyse sapasağlam olduğu görüldü. Velev dimağın kıvrım ve kanalları bile bozulmadan günümüze ulaşmayı başardı.

Demir Çağı’ndan beri taze kalan dimağın sırrı hala tam olarak çözülemedi

Kafatasının kişinin vefatından acilen sonra kil açısından zengin bir toprağa gömüldüğü ortaya çıktı. Şu anda araştırmacılar dimağın nasıl bu türlü sağlam bir formda 2600 yıl boyunca dayandığını anlamaya çalışıyor. Birkaç moleküler teknik kullanan araştırmacılar, nöron ve astrositlerin iskeleti olarak bilinen yapısal proteinlerin bu antik dimağda olağanda olması gerekenden daha ağır ve sıkı durumda olduğu sonucuna vardılar. Bir yıl boyunca süren araştırmada tıpkı devranda bu kümelenmiş proteinlerin günümüzdekilerden daha sağlam bir yapıya sahip olduğu da ortaya kondu. Yani Royal Society Interface gazetesinde araştırmacıların yaptığı habere nazaran antik dimağın yumuşak dokusunu korumuş olan şey, kümelenmiş antik protein kümeleri olabilir.

Kümelenmiş proteinler, Alzheimer üzere nörolojik sorunların göstergesi olarak bilinir. Fakat araştırma ekibi, dimağda bu tip durumlardakine misal protein kümelerine rastlamadı. Bilim kişileri hâlâ neyin proteinlerin kümelenmesini sağladığını tam olarak tanımlayabilmiş değil ancak bu durumun gömülme koşullarından asıllı bir nedeni olduğuna dair kuşkular mevcut. Bu sırada bulunacak gayrı misal bulgular bilim kişilerinin bu durumu anlamlandırmasına ekte bulunabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek