2020 Yılının 5 Akıllı Telefon Kamera Teknolojisi

 2020 Yılının 5 Akıllı Telefon Kamera Teknolojisi

Akıllı telefonlar her yıl daha da gelişiyor ve daha da üst seviye cihazlar haline geliyor. Telefonların işlemcileri hızlanıyor, RAM ölçüleri artıyor. 5G ilişki ile birlikte internetin kullanıldığı tatbikler da çeşitleniyor. Hepsine ek olarak bu cihazlarda bulunan kamera teknolojileri de sınıf atlamaya hazırlanıyor.

Yeni yılda önümüze çıkması beklenen pek çok teknoloji var. Bunlar arasında 200 megapiksellik kameralar, 8K görüntü çekebilme becerisi, 3 boyutlu fotoğraflar da yan alıyor. Yeni teknolojiler yanlarında yeni tasarruflar da getirecek üzere duruyor. İşte 2020’de akıllı telefonlardan bekleyebileceğimiz kamera teknolojileri:

Sensör yeri ve çözünürlüğü

2010’lu yıllarda, ⅓ inç formatı akıllı telefon kameraları için standart olmuştu. O periyodun sonlarında yanlışsız çipler birden teğe daha büyük hale gelmişti. Sonrasında ise Samsung, Nokia 808 Pureview’da kullanılan Isocell Bright HMX teknolojisini tasarrufa sundu.

Çip ve sensör ortamları büyüdükçe netlik artar. Kamera sensörü ne kadar büyükse o kadar çok piksel alır. Yani daha düzgün kameralar yapmak için iki alternatif bulunuyor: Piksel toplamak için daha büyük lens yapmak ya da lenslerin içine bir biçimde daha çokça piksel sıkıştıracak bir teknoloji geliştirmek. Sık sık haberlerimizde geçen 108 MP’lik lensler, her iki durumun da ortak sonucu. 1/33 mercekler, eski merceklere kıyasla çok daha çokça ve çok daha küçük pikseller barındırıyor.

Aşağıdaki fotoğraf yüksek parlaklık çözünürlüğü (1) ve düşük renk çözünürlüğünü (3) gösteriyor. İzlerin en az bariz olduğu yan ise ikisinin arasında kalan ve iki teknolojinin de kullanıldığı orta kısım oluyor (2).

Daha geniş ve daha yüksek piksel sayısına sahip kameralar ayrıyeten düşük ışıkta da daha güzel çekim yapıyor. Lens sahası büyüdükçe cihaz daha ziyade ışık alabiliyor. O denli ki bir noktada görüntü çeken arkadaşlarımız bile düşük ışık performansını beğenmeye başladı.

Akıllı telefonlar artık HDR fotoğraf ve görüntü çekebiliyor. Standart JPEG ya da MPEG görüntüler ise 4:2:0 renk örneklemesine sahip. Yani bu da her bir renk haberinin 4 farklı parlaklık haberiyle birlikte kaydediyor. Bu durumu aşağıda taraf alan görselde de görebilirsiniz.

Kamera modülleri gelişecek

Telefonlara kamera eklenmesi çok büyük bir atılım olarak görülmüştü. Birinci kameralı telefonların çekim kalitesi müthişti ve fotoğraftan fazla 128 bit görsellere bakıyormuş üzere hissediyordunuz.

Daha sonra ise kameralar gelişti ve sonrasında da telefon başına düşen kamera sayıları süratle arttı. Xiaomi Mi Note 10 için 5 kameralı bir sistem test ediliyor. Haliyle gelecek yıl daha ziyade sensöre sahip telefonlar görebiliriz.

Bu durumun iki farklı nedeni olabilir. Bunlardan birincisi ve olumlu olan versiyonu, daha evvel sahip olduğumuz lenslere ek olarak yeni lenslerin gelmesi lazım. makro kameralar, derinlik sensörleri ve başka teknolojiler de durumu daha umut verici hale getiriyor.

Olumsuz ihtimal ise yalnızca “Benim daha çok kameram var” demek için telefon üreticilerinin cihazları kameraya boğması ki bu da gereksiz masraf, gayrı özelliklerden vazgeçilmesi ve gereksiz yüksek fiyatlar manasına gelecektir.

ToF teknolojisi ilerliyor

Gelecek yıl önümüze çıkacak yeni bir sensör çeşidi de ToF olacak. Aslında bu teknoloji var lakin görece olarak daha düşük çözünürlükte çekim yapabiliyorlar. Piksel başına yüklenebilen haber ölçüsünün artmasından ötürü bu teknoloji de ilerleyecek ve gerçek 3 boyutlu manzaralar hayatlarımıza girecek.

Bu teknoloji sayesinde son periyotta çok tanınan olan bokeh tesiri üzere teknikler çok daha gelişmiş olacak. Fotoğraflara sanal objeler eklemek daha kolay olacak, filtreler gelişecek, fotoğraflardan bir nesneyi çıkarmak daha kolay hale gelecek.

Çentik gidecek

Son birkaç yılın en kıymetli trendlerinden biri, akıllı telefon ekranlarındaki çentik olmuştu. Ön kameralar için ekrana yerleştirilen bu küçük çentik pek çok kişi tarafından istenilmeyen görüldü fakat telefon üreticileri vazgeçmedi. 2019 yılında ise bu durum değişmeye başladı. Evvel Oppo, ekranın içinden fotoğraf çekebilen kamera tanıttı. Aralık ayında ise birinci çalışan örnekler önümüze çıktı. 2020, olmadı 2021 yılında gereken seviyede performans gösterebilen kameralar önümüze çıkacaktır.

Bilgisayar desteğiyle çekilen fotoğraflar

Yapay zeka sadece bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz üzere konuşan cihazlar üretilmesi için kullanılmıyor. Akıllı telefonların içerisinde de pek çok gayeyle kullanılan yapay zekalar var. Bunların bir kısmı da renk bilimi ve manzaraların dijital olarak daha yeterli hale getirilmesi için kullanılıyor. Tıpkı lense sahip telefonların farklı fotoğraflar çekmesinin nedeni de budur.

Genelde HDR ve gece modunda çekilecek olan fotoğraflar için çalışıyor. Son olarak Pixel 4 astrofotoğrafçılık için bu teknolojileri kullandı ve bu yıl da daha çokça tasarruf meydanı bulacak. Ayrıyeten Adobe’un Photoshop Camera tatbikinin da hayli farklı olacağı aşikâr. Mevsimleri, günün hangi saatinde fotoğraf çekilmiş üzere gözükeceğinizi seçebileceksiniz. Yaz ortasında karda fotoğraf çekilir üzere çekilmek mümkün olacak.

Yeni nesil akıllı telefon kameralarında siz hangi teknolojileri bekliyorsunuz? Sizce yeni telefonlar nasıl olacak? Fikirlerinizi tahlillerde belirtebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Çerez Örnek