Kapat

Yeni ebeveynler çocuklarını ’akıllı’ teknolojiyle nasıl büyütüyor?

Anasayfa
Yaşam Yeni ebeveynler çocuklarını ’akıllı’ teknolojiyle nasıl büyütüyor?

Milenyum kuşağı ebeveynleri arasında bebekleri için ‘akıllı’ teknoloji kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Peki bu teknoloji gerçekten ebeveynlerin işini kolaylaştırıyor mu yoksa sahte bir kontrol hissi mi yaratıyor?

29 yaşındaki Floridalı Lindsay Elliott anne olduğunda bebeğinden ayrılmak zor geliyor, bir esenlik problemi çıkabilir diye kaygılanıyordu. 300 dolarlık bir ‘parlak zeka çorap’ imdadına yetişti. Bebeğin ayağına takılan bu alet ile oksijen seviyesi, kalp atışı ve ateşini kendi telefonundan test edebiliyordu.

Elliott, bebekler için geliştirilen zeki teknoloji ürünlerini ebeveynliğin bir parçası haline getiren milenyum kuşağı annelerinden ancak biri. Milenyum kuşağı, günlük hayatın birçok yönüne dair verileri takibe almaya alışmış bir kuşak. Akıllı telefonlarındaki uygulamalar yada giyilebilir teknoloji ile kendi uyku düzenlerini, diyet ve egzersiz programlarını takip eden bu insanoğlu için çocuklarını da takibe almak naturel bir adım.

Bu potansiyeli bulan birçok firma son yıllarda bebekler için de benzer akıllı ürünler piyasaya sürdü. Avustralya merkezli sosyal inceleme kuruluşu McCrindle’a nazaran, 2010 ve sonrasında doğmuş evlatların mensup olduğu ve ‘Alfa Kuşağı’ olarak adlandırılan kuşağa dünya çapında her hafta 2,5 milyonu aşkın yeni bebek ekleniyor. 2025’te bu kuşak resmen sona erip yenisi kayıtlara geçerken ortalama 2 milyar üyesi olacak.

Modern anne babalar bu yeni ürünler yardımıyla biberon, emzik, beşik, bebek arabası ve kıyafetlerinden bebeğe dair verilere ulaşabiliyor. Böylece yeni anne babalar bazı streslerden kurtulduğu şeklinde, sezgilere dayanan bazı işler de otomatiğe bağlanıyor.

Örneğin biberonun altına yerleştirilen bir ‘besleme monitörü’, bebeğin ne kadar süt/mama içtiği, sütün sıcaklığı, hatta biberonun eğim derecesi gibi bilgileri bluetooth kanalıyla akıllı telefondaki bir uygulamaya gönderiyor.

Elliott bu tür cihazların zorunlu ihtiyaç olmadığını, ama kendi kuşağının bu tarz şeyleri kullanmada istekli olduğunu, zira yeni teknolojilerin ebeveynliği kolaylaştırdığını söylüyor.

‘Akıllı’

Bebeği sakinleştirmek ve uyutmak için otomatik sallayan Snoo marka beşikler 1160 doları buluyor. Bazıları bunu iyi bir yatırım olarak görüyor. Zira İngiltere ve Amerika’de bebek bakıcılarının gecesi bebek bezi ile bebeğin altını ne zaman değiştirmek gerektiği hemen belli oluyor.

Yeni bir pazar doğuyor

Her sene Amerika’de meydana getirilen dünyanın en büyük tüketici teknolojisi fuarı 2016’da bebek ürünlerine yönelik hususi bir sergi düzenlemişti.

Günümüzde bu mamüller daha kompleks bir hale gelip daha çok veri üretir oldu. Tanınmış şirketler da bu gelişen piyasaya girmeye başladı. Motorola bir dizi zeki bebek ürünleri satarken Philips geliştirdiği bir tatbik programı ile doktorla görüntülü danışmanlık olanağı sağladı.

2016’da 929 milyon dolar olan bebek takip monitörleri piyasasının 2025’te 1,63 milyar doları bulması bekleniyor.

Amerika, Almanya, Fransa ve Çin benzer biçimde ülkelerde fazlaca sayıda milenyum kuşağı anne babası bebek sahibi olduktan kısa bir süre sonra işe geri dönme eğilimi gösterdiği için dijital bebek monitörlerinin daha popüler olması planlanıyor. Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Tayland şeklinde ülkeler de bu bakımdan mühim bir pazar olarak görülüyor.

Güney Kore merkezli zeki bebek bezi ekran üreten Monit adlı firma, anne babalara bebeğin kaka yaptığı anı haber vererek hızlı bez değişimi olanağı sağladığını söylüyor.

Akıllı cihazlardan elde edilen verilere dayanarak bebeklerin uykusunu düzene koymanın da kolaylaşabileceği belirtiliyor.

Bebek ürünleri sergisinin organizatörü Jill Gilbert’e nazaran, “Milenyum kuşağı teknolojiyi yaşamın bir parçası olarak görüyor. Eski kuşaklar evde televizyonu mecbur görürken, onlar da parlak zeka monitörleri ve bağlantılı platformları o şekilde görüyor”.

Sahte bir kontrol hissi mi?

Bebek izleme teknolojisinin tıbbi, duygusal ve psikolojik etkileri henüz araştırılmadığı benzer biçimde, çocuk yetiştirme uzmanları da bunların tesiri ve gerekliliği konusunda ortak bir fikre haiz değil.

Çocuk gelişimi ile ilgili Zero to Three isminde kuruluşun yöneticisi Rebecca Parlakian, bu tür bebek takip cihazlarının, bebeklerin belli gereksinimlerini idrak etme bakımından ebeveynleri negatif etkileyeceği kanısında. Ayrıca bebekleri mevzusunda endişeli ebeveynleri sürekli veri bombardımanına tutmanın da daha çok endişe yaratacağına inanıyor.

300 dolarlık ‘zeki çorap’ üreten Owlet isimli firmanın CEO’su Kurt Workman bu düşünceye katılmıyor. Şirketin Global Pediatric Health dergisi ile müşterek yaptığı bir araştırmada 50 bin aile ile konuşulmuş ve bunların yüzde 96’sı ‘zeki çorap’ kullanımından sonra endişelerinin azaldığını bildirmişti.

Michigan Üniversitesi’nden profesör Jenny Radesky ise stresin başarı göstermiş ve sağlıklı bir ebeveyn olma periyodunun bir parçası bulunduğunu vurguluyor. Bu nedenle sıhhat takip cihazlarının anne babalara “sahte bir test hissi verebileceğini, oysa anne baba olmanın en mühim adımlarından birinin, minik bir canlıya bakarken strese ve her şeyi test altına alamama duygusuna karşı toleranslı olmayı öğrenmekten geçtiğini” söylüyor.

Pahalı teknoloji

Bu teknoloji ürünlerinin pahalı olduğu bir reel. Milenyum kuşağı teknoloji yatkını olsa da finansal bakımdan eski kuşaklara kıyasla daha dezavantajlı durumda.200 dolara mal oluyor.

Ancak dünyada birçok aile temel geçim maddelerini tedarik etme sorunu yaşarken, bebeklere yönelik teknoloji ürünleri lüks görülüyor.

Victoria Üniversitesi’nden aile ekonomisi doçenti Elisabeth Gugl’a nazaran, bu yeni ürünlere dair ekonomik ve tıbbi iddialar kanıtlanıncaya kadar anne babalar gerçeği görmede sıkıntı yaşayabilir, firmalar yanlış bilgilerle endişeli aileleri hedeflemeye çalışır.

Ancak her şeye karşın, veri-sever bir ebeveynler kuşağının geliştiği söylenebilir. Bazıları bunu bir tercihten ziyade zamanın gereği olarak görüyor.

Bir cevap yazın