Kapat

Twitter CEO’su Komite’de yalan mı söyledi?

Anasayfa
Sosyal Medya Twitter CEO’su Komite’de yalan mı söyledi?

Amerika Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in şirketinin kullandığı algoritmalar ve içerik yönetimi hakkında verdiği ifadelerin doğruluğunu araştırıyor.  

Mikro blog sitesi Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey geçtiğimiz eylül ayında ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi tarafınca sağ görüşlü kişilerin hesaplarının ve paylaştıkları içeriklerin Twitter’ın kapattığı suçlamaları nedeniyle ifadeye çağrılmıştı.

İddialara göre sosyal içerik paylamım platformu, birçoğu muhafazakarlara ilişkin 600 bin hesabı kapatmıştı. Dorsey, Komite’ye verdiği ifadede, Twitter’ın siyasal görüşlerden bağımsız olduğu ve kullandıkları algoritmaların ve firmanın içerik yönetiminin herhangi bir biçimde filtrelenmediğini belirterek suçlamaları reddetmişti.

ABD’de yayınlanan Federalist dergisinin haberine göre, Komite, Dorsey’in verdiği ifadelerin doğru olmadığı gerekçesiyle inceleme başlattı.

Dergiye laf mevzusu tahkikat ile ilgili Komite üyelerinden biri tarafından bilgi sızdırıldığı, bu bilgiye nazaran de Komite’ninTwitter’a yönelttiği soruları yanıtlamadığı ve 15 Ekim olan zaman sınırını da aştığı açıklandı. Adı açıklanmayan komite üyesi, Twitter’ın çalışmalarından haberdar olduklarını ve Dorsey’in ifadelerinin incelendiğini ifade etti.

Bir cevap yazın