Kapat

Geleceğin teknolojileri bir yıl içinde hayatımızı değiştirecek

Anasayfa
Mobil Geleceğin teknolojileri bir yıl içinde hayatımızı değiştirecek

Panasonic’in gerçekleştirdiği en yeni araştırmaya gore mobil teknoloji kullanıcıları; büyük veri, nesnelerin interneti (IoT) ve sensörlerin önümüzdeki 12 ay içinde mobil işgücünde en büyük etkiyi yaratacak teknoloji trendleri olduğunu söylüyor.

Kullanıcılardan teknoloji trendlerini önemine nazaran sıralamaları istendiğinde, ilk sırayı yüzde 52 ile büyük verinin aldığı görülüyor. Büyük veriyi yüzde 51 benzer biçimde fazlaca küçük bir oransal farkla IoT takip ederken; onu yüzde 41 ile atmosfer, sıcaklık ve biyolojik sensörleri de kapsayan sensör teknolojileri izliyor. Sıralama yapılırken, iyileştirilmiş iş verimliliği ve üretkenliğin göz önünde bulundurulduğu görülüyor.

Mobil aygıt kullanıcıları, tüm teknoloji trendlerinden şirketlerinde en oldukça BT departmanının faydalanacağını düşünüyor. Bu çıkarım şaşırtıcı olmasa da aynı araştırmada trendlerin en oldukca fayda sağlayacağı ikinci departmanla ilgili birtakım i·lginç bilgiler de ortaya çıktı. Araştırmaya katılanlara bakılırsa, kurumsal yönetim departmanı büyük veri, IoT ve giyilebilir teknolojiden yararlanacak. Satış departmanı sanal gerçeklik teknolojisiyle alakalı gelişmelerden faydalanırken; lojistik departmanı drone teknolojisinden, AR-GE departmanı ise artırılmış gerçeklik, sensör teknolojisi, blockchain ve suni zeka teknolojilerinden yararlanacak.

Geleceğin Trendleri

Geleceğe baktığımızda önümüzdeki üç yılda kullananların; büyük verinin mobil işgücünde, hizmet ve ürünler ile işlemleri iyileştirmenin yanı sıra maliyeti azaltma anlamında da yaratacağı etkiyi açıkça görebileceklerini söylemek olası. IoT’nin işgücü üstünde sağladığı faydalar ise iyileşen işlemler, hizmet ve mamüller ve mobil cihaz işlevselliği olarak sıralanıyor.

Bu yeni teknolojilerin sunmuş olduğu avantajlardan faydalanabilmek için mobil cihazların ne denli değişmesi gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcıların cihaz ve veri güvenliğinde yapılan iyileştirmelere yüzde 43 ile öncelik verdiği görülüyor. Ardından ise yüzde 31 ile işlemci gücü ve daha süratli veri transferi için kontakt geliyor.

Mobil cihaz kullanıcıları önümüzdeki beş yılda katlanabilen tabletlerin yanı sıra mobil işgücünün tehlikeli sonuç araçlarından kabul edilen dayanıklı cihazların da daha fazla önem kazanacağını öngörüyor. Buna rağmen kullanıcıların çoğunluğu, önümüzdeki iki ila beş yıl içinde satın aldıkları mobil cihazları değiştirmeyi düşünmüyor.

Değişim başladı bile

Bununla beraber mobil işgücünde akıllı teknolojiler benimsenmeye başladı bile. Birçok alıcı; parlak zeka saat, bileklik ve drone’ların halihazırda kullanıldığını yada mobil işgücü için en kısa zamanda planlandığını belirtti.

Yüzde 27 ile maliyet ve yüzde 19 ile güvenilirlik, kurumların yeni teknolojileri daha süratli benimsemesine mani olan en büyük etmenler olarak ön plana çıkıyor.

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer, konuyla ilgili şöyleki konuştu: “Geleceğin heyecan verici teknoloji yelpazesi yakın olarak takip edilse de bu araştırma kurumların büyük veri, IoT ve sensör teknolojisinin mobil işgücünde sağlayacağı faydaları benimsemek ve bundan yararlanmak istediğini açıkça gösteriyor. Bu teknolojiler hizmete alındıkça, ağın ucunda işlenen gücün var olduğu ve verinin toplandığı noktanın çok daha yakınında olan ‘sınır bilişim’ çağına bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu da mobil işgücü bilişim cihazlarının; verinin toplanması, analiz edilmesi ve iletişiminin yanı sıra hizmet koşulları ve verimliliğin artırılmasında oldukca daha mühim bir role sahip olacağı anlamına geliyor. Bu araştırmanın bulguları, Panasonic’in dayanıklı mobil bilişim cihazları yelpazesini geliştirmeye devam etme felsefesinin altını çiziyor. Bu cihazlar gittikçe daha kuvvetli, daha bağlantılı olacak ve sensörler gibi gittikçe esneyen entegre uygulama yelpazesini, yönetim ve emniyet fonksiyonlarını barındıracak.”

Bir cevap yazın