Kapat

Müşteri odaklı dijital dönüşüm mümkün

Anasayfa
Haber Müşteri odaklı dijital dönüşüm mümkün

Software AG Innovation Tour 2018’in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak suretiyle İstanbul’da bir araya getirdi.

Software AG, Innovation Tour etkinliklerinin İstanbul ayağında işini dijitale taşımak isteyen profesyonelleri, inovasyonun liderleriyle bir araya getirdi. Bu sene “Dijital Deneyimi Keşfet” temasıyla 28 Kasım 2018 tarihinde Swissotel the Bosphorus’ta Consulta ana sponsorluğunda ve Kaizen,Mayatech, SadeLabs ve Vis Teknoloji’nin destekleriyle düzenlenen faaliyet, Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşüm konularına alaka duyan sektör liderlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Değer odaklı bir dijital dönüşümün beş adımı

Innovation Tour 2018 İstanbul’un açılış konuşmasını gerçekleştiren Software AG Türkiye Genel Müdürü Ebru Kılıç Eker ve Software AG Orta Doğu & Türkiye Başkan Yardımcısı Ahmad Salama, mevcut değerlerden ödün vermeksizin uygulamaya alınacak bir dijital dönüşümün beş temel aşamadan oluştuğunu altını çizdi. Software AG’nin dijital dönüşüm yaklaşımında ilk adımı eşsiz bir satın alan deneyimi yaratmak oluşturuyor. Dijital dönüşümü satın alan odaklı bir yolculuk haline getiren şirketler, doğru çözümler ve doğru yatırımlarla başarıya ulaşıyor. Dijital dönüşümü etkin halde gerçekleştirmek için, müşteriye kıymet sağlamak için veriden yararlanmak gerekiyor.

Software AG dijital dönüşümün üçüncü adımında çağdaş bir mimari oluşturmayı öneriyor. Uçtan uca entegre çözümlerin sağladığı süreç verimliliği hem şirketler hem de müşteriler için avantaj sağlıyor. İş dünyası, dijital dönüşüm yolculuğunun dördüncü aşamasında Nesnelerin İnterneti teknolojisinden faydalanarak, fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlıyor. İnternete ve birbirine bağlı çalışan sensörler ve ortaya çıkan veriyi yöneten ileri seviye çözümler, iş süreçlerine müddetsiz değişik senaryoda fayda sağlayabiliyor. Beşinci aşamada ise dijital dönüşüm stratejisini ve vizyonunu belirleyen yöneticilerin bir CIO kılavuzluğunda hareket etmesi tavsiye ediliyor.

“Ölçeklenebilir dijital kıymet iyi mi yaratılır?” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Software AG Endüstri Çözümleri Başkan Yardımcısı Sven Roeleven, IoT projelerinin başarıya yetişmesi için dönüşümün minik bir iş birimiyle başlaması gerektiğine dikkat çekti. Bu iş biriminde başarı sonuç alındığında ise hızlı bir ölçeklendirme periyodu şirketleri bekliyor. Nesnelerin İnterneti ile dijital değer yaratmak için lüzumlu gelir ve verimlilik artışının etkin halde sağlanabileceğini hatırlatan Roeleven, “IoT ile rahat uygulanabilir, düşük maliyetli ve hızlı dönüş sağlayan projeleri hayata dercetmek olası oluyor. Böylelikle firmalar hızlı hatalar yapsalar da, kayda değer bir kayıp yaşamıyor. IoT, kurumlara bu deneysel ortamı sağlıyor.” diye konuştu. IoT projelerinin başarıya ulaşması için oldukça süratli kıymet sağlaması gerektiğini belirten Roeleven, “Bu nedenle yatırımdan en hızlı geri dönüşü alacağınız iş süreçlerine odaklanmanız gerekiyor.” dedi.

Siemens Türkiye Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren, “Dijitalizasyon kavramı günümüzde dünyayı kasıp kavuruyor. Her alanda bunun etkilerini hissediyor ve bilfiil içerisinde yaşıyoruz. Yaşam şekillerimiz, nasıl iletişim kurduğumuz, iyi mi seyahat ettiğimiz, iyi mi iş yaptığımız, iyi mi karar aldığımız… Aslında bunların tümü değişiyor.” diye konuştu.

Etkin kriz yönetimi için dört ipucu 

Consulta Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Burçkin, “Kriz Yönetimini Fırsata Çevirmek” başlıklı konuşmasında şirketlerin krizi tedvir etmek için dört ana kriteri karşılamak niteliğinde bulunduğunu deklare etti. “Kriz yaşayan şirketlerin katma değeri düşük işlerden çıkarak, iş performansını gözden geçirmesi ve işi sürekli kılmak için emek vermesi gerekiyor.” diyen Burçkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Krizi faal biçimde yönetmenin yolu iş modelinde değişiklik yapmaktan geçiyor. Bunun için şirketlerin operasyon yöntemlerini değiştirmesi ve verimliliği artırması şart. Aynı zamanda öncelikli pazarları belirleyip, satın alan yelpazesini çeşitlendirmenin yolları aranmalı ve maliyetlerin etkin yönetileceği bir finansman modeli oluşturulmalıdır.”

Öğleden sonrasında Dijital Dönüşüm ve Nesnelerin İnterneti olmak suretiyle iki paralel oturumla idame eden etkinlik kapsamında Software AG Teknoloji & Dijital İş Ortaklıkları Global Başkan Yardımcısı Bart Schouw, “Başarılı IoT Uygulaması için 7 Alışkanlık” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Gün boyu geçindiren Innovation Tour 2018 İstanbul’da Unilever Dijital Tedarik Zinciri Transformasyon Direktörü Ahmet Hasanbeşoğlu, Siemens Türkiye Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren, İş Bankası BT Mimarı Yener Yumlu, Ayaydin Miroglio Group BT & e-Ticaret Direktörü Hakan Duran, Rönesans Holding Bilgi Teknolojileri Direktörü Mete Dönmez ve Uygulama Geliştirme Süpervizörü Defne Şekkeli, Zorlu Enerji Akıllı Sistemler Bölüm Müdürü Burçin Açan ve Arçelik Dijital Süreç Transformasyon Müdürü Bahadır Güner ve Siemens Türkiye Kıdemli Yazılım Geliştirme Uzmanı Burak Güvenel de misafir konuşmacı olarak yer aldı.

Bir cevap yazın