Kapat

’Enerji Dostu Tünel’ tasarruf için lamba yakacak

Anasayfa
Haber ’Enerji Dostu Tünel’ tasarruf için lamba yakacak

Iğdır’da tahsil bulan iki ortaokul öğrencisi, TÜBİTAK’ın yarışmasında Türkiye üçüncüsü olan, kara yollarındaki tünellerde elektrik enerjisi tasarrufu sağlayacak proje hazırladı.

Iğdır’da iki ortaokul öğrencisinin hazırladığı “Enerji Dostu Tünel” projesiyle kara yollarının aydınlatılmasında kullanılan lambaların lüzumsuz yanmasının önüne geçilerek enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu 8. Derslik öğrencileri Cengiz Özcan ve Abdulsamet Göksugüzel, enerji tasarrufu konusunda emek harcama yapmış oldu.

Şehirler arası bir yolculukta tünellerdeki lambaların içeride araç olmadığı sırada yandığını gören öğrenciler, bu durumdan yola çıkarak çalışmalarını tünel aydınlatmaları üzerine yoğunlaştırdı.

Öğrenciler, hazırladıkları “Enerji Dostu Tünel” isimli projeyle kara yollarındaki tünellerin aydınlatılmasında kullanılan ışıkların araçların geçişi esnasında yanmasını, araçların tünelden çıkmasıyla sönmesini sağlayan sistemi hayata geçirmeyi başardı.

Tüneldeki araçların hızlarının yanı sıra tünel içindeki araç sayısını da girişe konulmuş olan sensörler aracılığıyla hesaplayıp tünelin girişindeki dijital ekrana yansıtan sistem ile tünellerde enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.

Öğrencilerin projesi TÜBİTAK’ın yarışmasında Türkiye üçüncülüğü yakaladı.

Okul Müdürü Erkan Çiğdem, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, bu tür projelerin öğrencilerin ufkunu açmak için mühim bir adım bulunduğunu söyledi.

Öğretmenler olarak bu projeleri desteklediklerini ve camianın da desteklemesini istediklerini ifade eden Çiğdem, “Öğrencilerimizden gelen önerilerle Türkiye’nin ekonomisine katkı sunabilecek çok güzel fikirler ortaya çıkıyor. Bu fikirlerin desteklenmesi lazım. Okul idaresi olarak bu tür projeleri sürekli destekleyip öğretmenlerimize ve öğrencilerimize lüzumlu hassasiyeti göstererek teşvik etmek için her türlü çalışmayı yapmaktayız.” dedi.

Projenin danışmanlığını meydana getiren Fen Bilimleri Öğretmeni Fatih Toprak da “Tünellerde kaza yaşanmaması için sürekli olarak aydınlatma yapılmaktadır. Bu da araç olsun ya da olmasın sürekli enerji kullanımı sebebiyle enerji israfına neden olmaktadır. Bu projede tünel arasında vasıta olduğu vakit lambaların yanmasını elde eden, vasıta olmadığında da lambaları söndürüp enerjiden tasarruf elde eden bir tasarım yaptık.” diye konuştu.

“Robotik kodlama eğitimlerimizle birleştirdik”

Projenin uygulamaya konulması halinde enerjiden tasarrufu sağlanacağına işaret eden Toprak, şunları söylemiş oldu:

“Öğrencilerimiz teknolojiyi takip ettiler, karşılaştıkları sorunları gözlemlediler ve bu sorunlara çözüm üretmeye başladılar. Biz de bu çözümleri değerlendirip robotik kodlama eğitimlerimizle birleştirerek TÜBİTAK tarafından meydana getirilen yarışmalara başvurduk. Proje ilkin Erzurum bölgesinde bölge birincisi arkasından Türkiye finalinde de üçüncü oldu. Öğrencilerimiz, şehirler arası seyahat yaparken tünellerde lambaları devamlı açık gördükleri için bu proje akıllarına gelmiş.”

Öğrencilerden Cengiz Özcan da projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Projemizin amacı tünellerde devamlı yanan lambaların harcamış olduğu enerjiden tutum etmektir. Tünele bir araç yaklaştığı vakit ağırlık ve mesafe sensörlerimiz aracı algılayıp tünelin ışıklarını yakıyor. Araç tünelden çıkınca yeniden sensörler bu durumu algılayıp lambaları söndürüyor. Projemizde tünele birden fazla aracın girmesi halinde yapılacaklarla ilgili de lüzumlu önlemlerimizi aldık.”

Bir cevap yazın