Kapat

Yerli üretimle 80 milyon dolar ülkede kaldı

Anasayfa
Donanım Yerli üretimle 80 milyon dolar ülkede kaldı

Samsun’da 4 senelik Ar-Ge emek harcaması cevabında, dünyada 3 ülkenin üretimini yaptığı tramvay teker bandajı projesi hazırlayan Türk mühendisler, yıllık 80 milyon doların Türkiye’de kalmasını sağladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. Ve Tic. AŞ (SAMULAŞ), kent içinde kullandığı tramvayların parçalarını tek tek yerlileştiriyor.

İtalyan ve Çin tramvaylarının 21 parçasını yerlileştirerek tutum sağlayan SAMULAŞ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesindeki bilim adamları ile tramvayların ithal edilen teker bandajlarının üretilmesine yönelik proje geliştirdi.

SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de tramvay taşımacılığında sıklıkla ithal araçların kullanıldığını söyledi. Tramvayların yedek parçasının pahalı olması sebebiyle yerli ve ulusal üretime yöneldiklerini vurgulayan Gürkan, şu şekilde devam etti:

“İthal tramvaylarda yedek parçaları yerlileştirme ve millileştirme projelerini hayata geçiriyoruz. Bu araçlara ilişkin 21 parçayı yerlileştirdik. Tramvay teker bandajı hem kendilerine bununla birlikte Türkiye’nin öteki illerinde kullanan belediyelere büyük bir külfet getiriyordu. Biz de bunun önüne geçebilmek için 2014 senesinde yerli ve ulusal üretim yapabilmek için çalışmaya başladık.” dedi.

Gürkan, OMÜ Mühendislik Fakültesinin bilim insanları ile tekerleklerin yerlisinin üretimi için proje hazırladıklarını belirterek şunları söyledi:

“Projeyi tamamladıktan sonra Türkiye’de bu parçanın üretimini yapabilecek şirket aradık. Ankara’da OSTİM’de her türlü büyüklükte halka dökme teknolojisine haiz işletmemizi bulduk ve çalışmalara başladık. Ardından üretilen teker bandajı üzerinde mikro yapı, kimyasal çözümleme, kesme, kopma ve mukavemet testlerini yaptık ve ürün bu testleri başarı ile geçti.”

“İthal muadiline bakılırsa fazlası ile performans sağlayacak”

Bundan sonrasında bir tramvay setinde üretilen teker bandajının tamamının testine başlayacaklarını ifade eden Gürkan, “Aldığımız teknik veriler, ürünün ithal muadiline göre fazlası ile performans sağlayacağı yönünde. Bu bizleri mutlu ediyor ve daha oldukça yerli ve ulusal üretime yönlendiriyor.” diye konuştu.

Türkiye’deki tüm tramvay işletmesi yapan belediyelerin teker bandajını yurt dışından getirdiğini anlatan Gürkan, “Bakanlığımızın verilerine bakılırsa her yıl ortalama 80 milyon dolar civarında tramvay teker bandajı ithal ettiğimizi gördük. Bunun yerli ve milli üretimini yaparak bu paranın devletimizde kalmasını sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Tramvay teker bandajı üreten şirket yetkilileri ise Türkiye’deki bütün tramvayların teker bandaj üretimini yapabilecek teknolojiye haiz olduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın